Deset kladů a záporů BlackBerry

Ti co tento blog čtou pravidelně, tak vědí, že už to je rok, co jsem opustil Nokii E90 a přešel na zařízení zcela odlišné od běžných telefonů a to na BlackBerry Bold 9000 do RIMu.

Zařízení jsem hodnotil v článku BlackBerry Bold 9000 – hodnocení po měsíci používání, kde jsem formou recenze popsal uvedené zařízení. Nynější článek věnuji tomu co se mně na BlackBerry líbí a co mně vadí.

Níže uvedené klady či zápory jsou čistě dle mého subjektivního hodnocení při použití BlackBerry Boldu 9000, využití služeb BlackBerry Enterpsise Serveru a BlackBerry tarifu od T-Mobile.

10 věcí, které mi na BlackBerry vyhovují

  1. Klávesnice – telefon má plnohodnotnou QwERTZ klávesnici a přesto že telefon nemá žádné obří rozměry tak na klávesnici se píše velmi pohodlně. Při přechodu z Nokie E90 jsem měl z klávesnice trochu obavu, ale jak se ukázalo nebyla na místě.
  2. Displej – úhlopříčka 2,6”, roslišení 480×320 a 65 000 barev je dostačující a rychle jsem si na něj zvyknul i po přechodu ze zařízení jako je Nokie E90. Při používání na slunci se mi zdá displej u BlackBerry lépe čitelný než byl u Nokie.
  3. Pouzdro – BlackBerry asi jako jediný výrobce umožňuje nastavit chování telefonu dle toho zda je vložen v pouzdře nebo zda je mimo pouzdro. Celé kouzlo spočívá v tom, že pouzdro obsahuje magnety a tak telefon pozná kdy je vložen do pouzdra. V menu se potom dá nastavit jak na vložení do pouzdra reagovat.
  4. BlackBerry Messenger – aplikace pro online komunikaci mezi majiteli BlackBerry zařízení. Při komunikaci jste identifikování PINem zařízení, který je jedinečný. Celá komunikace pomocí BlackBerry Messengera je zdarma a tak vás chatování nic nestojí. Bohužel lze využít jen mezi majiteli BlackBerry zařízení.
  5. Připojení k počítači – po připojení k počítači máte možnost vybrat zda vaše BlackBerry bude jako disk nebo zda bude připojeno pro synchronizaci a zálohování. Dodávaný program pro synchronizaci umožňuje synchronizovat i s Lotus Notes což pro mě je podstatná funkce.
  6. E-maily – mimo poštovní schránky z BESu je zde možnost přidat si až dalších 10 mailových schránek. Podmínkou je mít BIS tarif, ale s ohledem na to že máme BES tak jsem tento problém neřešil. Běžně používám spojení s mailovou schránkou na Gmail.com a funguje perfektně.
  7. Operační systém – ano, liší se od jiných telefonů, které jsou běžně používané, ale rychle jsem si na jeho ovládání zvyknul. Ve spojení s BESem je možné aby se nastavení telefonu převzala z nastavení která jsou uvedena na BESu a uživatel tak má základní nastavení. Při zálohování jsou zálohovaná i nastavení a tak v případě obnovy (po výměně zařízení, aktualizaci firmware, …) nemusíte vše znovu nastavovat.
  8. Datové přenosy – v rámci aktivovaného datového tarifu BlackBerry máte neomezený přenos dat. Nemusíte se tak trápit nějakým FUPem, protože prostě žádný není.
  9. Možnost centrální správy – při napojení BlackBerry zařízení k BESu je možné řídit, nastavovat a spravovat BlackBerry zařízení.
  10. Bezpečnost – telefony napojené na BES je možné v případě ztráty vzdáleně vymazat, u telefonů jemožné nastavit šifrování dat uložených na datové kartě, automatické vymazání po X špatně zadaných hesel pro odemčení zařízení, …

10 věcí, které mi na BlackBerry vadí

  1. Podpora – musím to dát hned na první místo, protože podpora ze strany mobilních operátorů ke značce BlackBerry je bídná. Bohužel jinak tomu není ani v podoře RIMu pro ČR, kde oficiální ochod s aplikacemi App World v ČR prostě nefunguje.
  2. Start systému – chápu, že mobilní zařízení s operačním systémem potřebují nějaký čas aby se systém nastartoval, ale 5 minut a více je opravdu dlouho. Obzvláště pokud po instalaci nebo odinstalaci většiny aplikací je vyžadovaný restart.
  3. Dostupnost nových verzi systému – na stránkách mobilního operátora je dostupný operační systém pro BlackBerry, které podporuje, bohužel není tam vždy ten poslední možný, který třeba řeší nějaký zásadní problém a tak se musí hledat jinde.
  4. Menu telefonu – je odlišné a chce si to na něj zvyknout, ale jde to
  5. České znaky – psaní českých znaků na BlackBerry je hodně nepohodlné a po tom co jsem přešel z Nokie E90, kde jsem psal plnohodnotný text, tak na BlackBerry píšu zásadně bez diakritiky. Opravdu by se na klávesnici nenašlo místo kde by bylo možné mít klávesu pro čárku a háček?
  6. Bez BIS/BES to nejde – tedy abych byl přesný jde, ale není to ono. Pokud chcete využít BlackBerry zařízená naplno, budete potřebovat jeden z uvedených tarifů. BIS je levnější a spíše pro běžné uživatele. BES je spíše firemní řešení, je k němu potřeba server a jeho součástí je i BIS tarif (alespoň u T-Mobile). Bohužel ne vše funguje přes BIS/BES a tak pokud budete chtít BlackBerry použít jako modem k počítači, musíte si pořídit ještě další datový tarif. Pokud máte operátora Vodafone, tak máte smůlu, protože v nabídce má BlackBerry pouze pro firemní zákazníky a zatím ani neplánuje dostupnost pro nefiremní zákazníky. Škoda, nemyslím si, že by o BlackBerry nebyl zájem a když už tu technologií podporují pro jednu skupinu zákazníku, tak proč ne pro všechny?
  7. Témata – v telefonu toho ohledně webu moc upravit nejde a tak nezbývá ne hledat na internetu. Témata která jsou zdarma se dají najít, ale ve většině případů jsem po nainstalování zjistil, že mě něco nevyhovuje. Je tedy možné se podívat po nějakém placeném, které je propracovanější.
  8. Informace o BlackBerry – sehnat informace o BlackBerry v češtině je poměrně problematické. Na několika webech se příležitostně objeví článek o BlackBerry, ale web který by se věnoval pouze BlackBerry a byl v češtině neexistuje. Nebo o tomto webu nevím.
  9. Baterie a restarty – poslední, leč určitě ne nepodstatnou položkou je výdrž baterie, kde při plném vytížení (maily, web, telefony, Bluetooth, Wifi ) musím nabíjet každý den. Problémem jsou i občasné samovolné restarty zařízení, kdy po restartu není zapnuta mobilní síť a tak se Vám nikdo nedovolá.
  10. Navigace – mapy, které jsou v BlackBerry jsou pouze online, takže vše se stahuje z webu. S ohledem na to, že v ČR je BIS/BES bez datového limitu a poplatků za přenesená data, tak to je OK, ale v zahranicí to je nepoužitelné a hlasová navigace není součástí vůbec. Pokud nějakou navigaci zakoupíte, tak hlasovou navigaci jsem viděl vždy pouze v jiném než českém jazyce a hlavně všechny byly také online, takže v zahraničí platíte za přenesená data.

Jaké jsou vaše poznatky k BalckBerry zařízením. Doporučíte zařízení BlackBerry ostatním? Podělte se o svoje zkušenosti, strasti a slasti v diskuzi pod článkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *