Začínáme s LN R5 – Okno programu Notes

V organzaci kde pracuji jsme se rozhodli migrovat z verze Lotus Notes R4 na verzi R5 a vzhledem k tomu, že se jedná o verze které se zádsadně liší od předchozí rozhodl jsem se připravit malý „tahák“ pro uživatele. Cílem není sepsat uživatelskou příručku, ale základní body pro orientaci uživatele který přechází z R4 na R5. Celé téma jsem rozdělil do několika okruhů

  • Okno programu Notes
  • Navigace a orientace
  • Pošta
  • Kalendář
  • Úkoly
  • Kontakty

Okno programu Notes

Článek je věnován orientaci v okně Lotus Notes, které na rozdíl od předchozí verze vypadá zcela jinak a tak uživatel který klietna Lotus Notes R5 vidí poprvé může tápat.

Spuštění Lotus Notes

Tento krok se od předchozích verzí neliší, ale to je jedna z mála věcí u které tomu takto je. Spuštění je možné dvěma způsoby. Poklepáním na ikonu Lotus Notes na pracovní ploše nebo přes nabídku Start – Programy – Aplikace společnosti Lotus – Lotus Notes. Pokud používáte klietna Notes bez spojení naserver, dojde k jeho spuštění. Pokud máte klietna Notes nastveného pro připojeník serveru Domino, budete vyzváni k zadání hesla. Okno které se Vám otevře lze rozdělit do následujících šesti částí:

Pruh ikon

… se skládá ze skupin ikon dvou typů, dynamické a pevné. Ve výchozím stavu jsou zobrazovány dvě pevné sady ikony a to „Universal“ a „Navigační panel“ a dále dynamické skupiny, které zobrazují ikony podle toho co je možné s dokumentem aktuálně dělat. Obsah sady pevných ikon je možné měnit a doplnit si tak ikony které požadujete.

Panel záložek (Novinka v R5)

… obsahuje dvě skupiny ikon. První skupinou jsou ikony pro přístup k poště, kalendáři, kontaktům, úkolům a replikátoru. Druhá sada ikon obsahuje zástupce složek (Oblíbené, Databáze, ….) do kterých je možné organizovat další záložky na databáze jak lokální tak servervé. Defaultní názvy složek je možné změnit dle libosti. Rovněž je možné měnit jejich pořadí, přidávat nové a různě je zanořovat (podobně jako tomu je u složek v Průzkumníku ve Windows). Panel záložek je uložen v databázi bookmark.nsf, která je v datovém adresáři klietna Notes.

Stavový pruh

… zobrazuje několik typů informací. Když to vezmu zleva, tak jsou to následující informace

  • ikona komunikace se serverem – pokud probýhá komunikace se serverem je zde zobrazena ikona
  • styl použitého písma odstavce – po kliknutí je možné písmo změnit
  • velikost písma – po kliknutí je možné velikost změnit
  • styl odstavce – po kliknutí je možné velikost změnit
  • stavová hlášení (kým byla správa podespaná, ifno při oderslání nebo doručení zprávy, …) na které když klepnete zobrazí se několik předešlých
  • zabezpečení – informace o úrovni přístupu k danému dokumentu
  • pracoviště – zde je možné změnit umístění (pracoviště) a případně aktuální pracoviště upravit
  • rychlý výběr – zde je možné provádět základní operace s poštou (vytvořit, přijmout, odeslat, …)

 

Tlačítka úloh (Novinka R5)

… umožňují zobrazit databáze, dokumenty a webové stránky a přepínání mezi nimi. Zavřít tlačítko úlohy je možné křížkem v jeho pravé části. Na rozdíl od verze R4 kde byl počet otevřených oken omezen na 9 je zde jejich počet neomezený. Pozn. Název tlačítka úloh je možná trochu zavádějící.

Úvodní stránka (Novinka R5)

… je zásadní změna verze R5 proti předchozím verzím. Ve výchozím stavu poskytuje přístup k poště, kalendáři, kontaktům, úkolům a pruh pro hledání. V kombinaci s panelem složek a zástupců by měla nahradit Workspace, která se používala ve verze R4 a starších.

 

Pozn. 1:Obrázky použité v článku jsou převzaty z nápovědy klienta Lotus Notes, která je dostupná přes menu Nápověda – Témata nápovědy.

Pozn. 2: Pokud jsem v článku uvedl nějaké nepřesnosti, budu rád za upozornění, rád je opravím. Současně se za takové nepřesnosti předem omlouvám a děkuji Vám za upozornění.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *