Již je to nějakou dobu co byl tento plug-in uvolněn. S publikováním materiálů ze Symposia 2012 v prostředí IBM Connections na webu SUTOLu nastal čas pro jeho praktické otestování.
Instalace
Instalační soubor je ke stažení v katalogu na webu Greenhouse (odkaz přímo na plug-in). Pro možnost stahování je nutné se na serveru Greenhouse zdarma zaregistrovat.
Samotná instalace není nic složitého. Rozbalte stažený zip soubor ve kterém je exe soubor, který spusťte a samotnou instalací vás provede průvodce.
První spuštění a připojení k serveru
Po prvním spuštění bude zobrazena informační obrazovka “O produktu” s obecnými informace a tlačítkem “Začínáme”. Klepněte na toto tlačítko.
V otevřeném dialogovém okně vyplňte údaje o serveru ke kterému se budete připojovat. V případě, připojení k serveru SUTOLu, zadejte do pole “Adresa URL serveru” adresu https://connections.sutol.cz, do pole “Zobrazovaný název” zadejte text který bude zobrazen ve Windows a dále vyplňte přihlašovací jméno a heslo a klepněte na “Připojit”
Pokud vše proběhlo správně, tak Vám v průzkumníku Windows přibyla další položka “IBM Connections obsahující přípojení na SUTOL.
- Připojení k dalšímu serveru – v levém sloupci klepněte pravým tlačítkem myši na položku “IBM Connections” a z nabídky vyberte “Připojit k serveru”. Další servery které jsem vyzkoušel jsou Greenhouse s adresou https://greenhouse.lotus.com nebo BleedYellow s adresou https://www.bleedyellow.com
Přidání komunity a její správa
Když už jsme plug-in instalovali z důvodu přístupu k souborům ze Symposia 2012, přidáme si veřejnou komunitu Business Gets Social kde tyto soubory jsou uloženy.
V levém sloupci klepněte na položku “Komunity” a následně v pravém okně na tlačítko “Přidat komunity”.
V dialogovém okně zadejte výše uvedený název komunity nebo klepněte na šipku v kroužku na pravé straně okna a vyberte komunitu ze seznamu (v seznamu jsou pouze komunity jejichž jste členem a komunity které sledujete). Je možné přidat více komunit, tak pokud Vás zajímají i další komunity vyberte je a následně klepněte na “Přidat”.
Seznam v Průzkumníkovi ve Windows se doplní o přidané komunity kde je následně možné zobrazit v každé komunitě soubory které obsahuje.
- Přidání další komunity – v levém sloupci klepněte pravým tlačítkem myši na položku “Komunity” a z nabídky vyberte “Přidat”.
- Odebrání komunity – v levém sloupci klepněte pravým tlačítkem myši na komunitu kterou chcete odebrat a z nabídky vyberte “Odebrat”
- Vlastnosti komunity – pokud kliknete na název komunity pravým tlačítkem myši a vyberete položku “Vlastnosti”, máte možnost se podívat datum poslední aktualizace a velikost využitého místa z kvóty, která byla komunitě přidělena
Přidání lidí a jejich správa
Stejně jako přidáváte komunity ze kterých Vás zajímají soubory, tak můžete přidávat lidi od kterých Vás zajímají soubory, které publikovali. V levém sloupci klepněte na položku “Lidé” a na pravé straně klepněte na tlačítko “Přidat soubory osoby”
V dialogovém okně zadejte jméno nebo emailovou adresu požadované osoby, případně klepněte na šipku v kroužku na pravé straně okna a vyberte osobu ze seznamu (v seznamu jsou pouze lidé, které sledujete nebo jsou ve vaši síti). Pokud máte vybráno klepněte na tlačítko “Přidat”.
Pod “kategorii” Lidé se doplní položky jednotlivých osob které jsem přidali. Po kliknutí na konkrétního člověka se zobrazí seznam souborů které publikoval.
- Přidání další lidi – v levém sloupci klepněte pravým tlačítkem myši na položku “Lidé” a z nabídky vyberte “Přidat”.
- Odebrání lidí – v případě, že se rozhodnete odebrat někoho ze seznamu lidí, klepněte na jeho jméno pravým tlačítkem myši a vyberte “Odebrat”
- Zobrazení vlastností konkrétního člověka – klepněte na jméno člověka pravým tlačítkem myši a vyberte položku Vlastnosti. Otevřené dialogové okno Vám dá informace o jméně, emailu a poslední aktualizaci od daného uživatele
- Vizitky – pro zobrazení vizitky požadovaného uživatele klepněte pravým tlačítkem na jeho jméno a vyberte položku “Vizitky”. Přímo z karty vizitky máte možnost člověka odebrat ze své sítě, zahájit sledování jeho aktivit nebo mu odeslat email. Kliknutím na tlačítko “Další” se otevře nabídka umožňující přístup k položkám IBM Connection, kde je uvedený člověk nějak “angažován” (tyto položky budou otevřeny ve webovém prohlížeči)
Soubory a jejich vlastnosti
Se samotnými soubory je v zásadě možné pracovat stejně jako jste zvyklí u souborů které máte na síťových discích. Dokončit operace se soubory se Vám samozřejmě povede pouze ty, na které máte oprávnění.
Nabídka Vlastnosti souboru a kontextová nabídka pod pravým tlačítkem myši je doplněna o akce specifické právě pro IBM Connections. Máte tak přímo z prostředí Windows možnost např. doporučit soubor, komentovat soubor, nahrát novou verzi, ….
Jaký je …
Vysoce subjektivní odstavec, tak pokud bude mít někdo jiný názor, tak na to má samozřejmě právo.
Za sebe musím říci, že pro práci ze soubory v komunitách je pro mne přístup příjemnější než přes webový prohlížeč. Ze soubory pracuji v zásadě stejně jako by se jednalo o soubory na síťové disku.
Příjemné jsou i možnosti, které nabízí vizitky jednotlivých lidí.
Pokud Vás článek navnadil k vyzkoušení, tak neváhejte a zkoušejte. Nic to nestojí a pokud Vám to nebude vyhovovat, tak smazat to můžete vždycky. Pro testovací účely použijte Connections na http://greenhouse.lotus.com, jsou k tomuto účelu určeny a je to vhodnější než testovat a zkoušet na komunitním webu SUTOLu.
2 komentáře k „IBM Connections Desktop Plug-in pro MS Windows“